Pre-Congress Workshop

Venue: Hotel Valamar Lacroma

 


Wednesday, October 19, 2016

 

 
PARALLEL SESSIONS

14:00 – 15:30  Paediatric Neurosurgery

Organised by Shlomo Constantini

Updates on:

  • Paediatric Hydrocephalus with Emphasis

  • The Role of Neuroendoscopy

  • Paediatric Head Injuries

  • Paediatric Brain Tumours

  • Paediatric Craniosynostosis: Differentiating Between Important and non-Important Deformities

  • Paediatric Spine Issues:- Lumbar Skin Stigmata: what is Important- Syringomyelia- Spinal Cord Tumours 

 

15:30 – 17:30  New Developments and a Practical Approach in the Assessment of Childhood Cerebellar Diseases

Organised by Michael Salman

  • Michael Salman: A Practical Approach in the Assessment of Childhood Cerebellar Diseases with Emphasis on Eye Movement Abnormalities

  • Andrea Poretti: MRI of the Foetal Cerebellum in Health and Disease

  • Andrea Poretti: Advances in Neuroimaging in Children with Cerebellar Disorders

  • Enza Maria Valente: An Update on the Genetics of Cerebellar and Brainstem Congenital Defects

 

16:30-17:30  Round table discussion: Environmental influences and behavioural disorders

Organised by Mirjana Maletić-Savatić

Proposed participants:Ashura Williams-Buckley, Fatima Janjua, Igor Goikhman, Iris Rathwell, Lee Wachtel, Liesbeth Reneman, Maha Abd Al Hamied Ghanem, Marjan Zaletel, Nagwa Meguid, Nikolay Zavadenko, Sakkubai Naidu, Shaul Harel, Snezana Milanovic, Suzette Helal, Veronica Deysi Genoveva Colombo



Main Congress Programme


Venue: Hotel Valamar Lacroma

 


Wednesday, October 19, 2016

 


11:00 – 17:45 Registration of Participants
18:00 – 18:30 Informal Get-together Party
18:30 – 19:00 Opening Ceremony

19:00    The Phantom of the Opera

  • Jernej Arko, Nal Frankovič, Matic Jensterle, Bor Maltar, and Gaber Trseglav

 

20:00   Invited Lecture:

  • Zlata Blažina-Tomić, Vesna Blažina: Dubrovnik, a Precursor of Public Health Measures in Europe (to be read by Rajka Šćurec)

 


Thursday, October 20, 2016

 


08:00 – 08:45 MORNING SESSIONS - Meet the experts

Chair: Miroslav Gjurašin

  • Shlomo Constantini: New Developments in Paediatric Neurosurgery

 

09:00 – 10:30 PLENARY SESSION – Brain Formation

Chair: Yehuda Shapira

  • Ivica Kostović: Emotional, Social and Cognitive Brain Structures in Early Childhood

  • Lorna Zadravec Zaletel: Radiotherapy in Childhood Brain Tumours

  • Miroslav Gjurašin: Paediatric Brain Cavernous Malformations in Neurosurgical Practice

 

11:00 – 12:30 THREE PARALLEL SESSIONS

PARALLEL SESSION – A - Diagnostics

Chair: Zvonka Rener-Primec

  • Muhammad Mahajnah, Rajech Sharkia, Holger Hengel, Ludger Schöls: Role of Molecular Genetic Analysis in the Evaluation of Neurodevelopmental Disorders in a Community with High Consanguinity Rate

  • Ramona Pavel: Importance of Vestibular System in Paediatric Neuro-rehabilitation

  • Nikolay Zavadenko: Developmental Dysphasia - What are the Outcomes at the School Age?

  • Janja Drobež: Impact of Early motor Experiences on the Incidence of Developmental Coordination Disorder

 

PARALLEL SESSION – B - Neurodevelopmental Outcomes

Chair: Fatma Mujgan Sonmez

  • Ann Moser, Gerald Raymond, Ali Fatemi: New-born Screening for X-Linked Adrenoleukodystropy

  • Muhammad Mahajnah, Abdussalam Azem, Nathanel Zelnik, Rahech Sharkia: Progressive Sensorineural Deafness and Peripheral Neuropathy due to PTRH2 Gene Mutation

  • Susan George, Anna Seale, James Berkley, Brian Neville, Charles Newton: Neuro-developmental Outcome of Survivors of Severe Neonatal Infections in Kenya

  • Edina Karabeg, Enes Karabeg, Adi Karabeg, Biserka Rešić, Ivana Jelovina: Neurodevelopmental Outcome in Children with Umbilical Cord Anomaly in the Age of Seven

 

PARALLEL SESSION – C

Chair: Mirjana Maletić-Savatić

  • Biserka Rešić, Ivana Jelovina, Jasminka Rešić Karara: Neurological Basics of Emotional Development of Infants

  • Igor Goikhman, Nathanel Zelnik: Attention Deficit Disorder in Childhood - Overview of Aetiology, Biological Basis and Treatment Options

  • Ashura Williams-Buckley: Look to Sleep - an Unexplored Window into Disorders of ConnectivityLiesbeth Reneman: Effects of Psychotropic Medications on the Developing Brain

 

12:30 - 13:00 Break, Poster Viewing, and Visiting the Exhibition

13:00 – 15:15 PLENARY SESSION - Behavioural Disorders

Chair: Muhammad Mahajnah

  • Biserka Rešić, Ivana Jelovina, Jasminka Rešić Karara: Neurological Basics of Emotional Development of Infants

  • Fatima Janjua: Behavioural Difficulties - Assembling the Pieces, Completing the Puzzle

  • Iris Rathwell: Challenging Behaviours in Neurodevelopmental and Neuropsychiatric Disorders

  • Sakkubai Naidu, Mary Blue, Rebecca Vaurio, Lisa Kratz, Abanti Sanyal, Gayane Yenokyan, Connie Smih Hicks, Michael Johnston: Biological Basis for Treatment of Rett Syndrome

  • Lee Wachtel: Electroconvulsive therapy for Catatonia in Autistic Youth

 

15:15 - 15:45 Break

15:45 – 18:00 PLENARY SESSION - Migraine Headaches

Chair: Igor Goikhman

  • Fatma Mujgan Sonmez, Ahsen Donmez, Mehmet Namuslu, Metin Canbal, Emel Orun: Vitamin D in Children with Headache

  • Zvonka Rener-Primec: Therapeutic Measures in Paediatric Migraine - Can we do better?

  • Marjan Zaletel: Stress in Adolescence Migraine

  • Maja Vreča: Everything you Wanted to Know about Internet Risks but were too Afraid to Ask

  • Marina Lazariashvili, Sofia Kasradze: Genetic Features of Juvenile Myoclonic Epilepsy in Georgian Population

 

20:00-21:00 CULTURAL EVENING
Venue: Franciscan monastery in Old Town

  • Dubrovnik Philharmonic Orchestra - String Chamber Orchestra

 


Friday, 21 October 2016

 


08:00 – 08:30 MORNING SESSIONS - Meet the experts

Chair: Shaul Harel

  • Michael Salman: Normal and Abnormal Eye Movements

 

08:45 – 10:15 PLENARY SESSION – Cerebral palsy

Chair: Ljerka Cvitanović-Šojat

  • Małgorzata Domagalska–Szopa, Andrzej Szopa: Children with Unilateral Cerebral Palsy in Terms of Postural and Gait Pattern is not Homogeneous Group

  • Tatjana Dolenc Veličković: Basic Principles of Neurodevelopmental Treatments

  • Shaul Harel: Critical Periods in Brain Development: Resilience, Memory and Transmission


10:15 - 10:45 Break


10:45 – 12:00 TWO PARALLEL SESSIONS

PARALLEL SESSION – A

Chair: Veronica Deysi Genoveva Colombo

  • Aneta Soltirovska Salamon, Jana Kodric, Jerca Radez, Darja Paro-Panjan: Functional Outcome of Children after Neonatal Seizures

  • Marianne Berényi: Does Hypothermia alter the Incidence of Epilepsy in Asphyxiated Neonates?

  • Snezana Milanovic: Epigenetics and Brain Disease Modelling - Pilot Interdepartmental Mother-Father-Newborn Biobank

  • Mirjana Maletić-Savatić: Metabolomics as a New Platform for Studies of Stem Cells

 

PARALLEL SESSION – B

Chair: Valentina Matijević

  • Desiree Coen Herak, Andrea Čeri, Jasna Leniček Krleža, Margareta Radić Antolić, Ivana Horvat, Marija Miloš, Vlasta Djuranović, Renata Zadro: Inherited Thrombophilia Polymorphisms Associated with Elevated Lipoprotein (a) Levels in Paediatric Arterial Ischemic Stroke

  • Valeriy Petrovich Zykov, Irina Borisovna Komarova, Lala Sabirovna Mamedova: Cerebrovascular Insult in Children

  • Pilvi Ilves, Nigul Ilves, Mairi Männamaa, Silva L?o, Dagmar Loorits, Tiiu Tomberg, Julius Juurmaa, Anneli Kolk, Inga Talvik, Eve ?iglane-Šlik, Tiina Kahre, Tiina Talvik, Rael Laugesaar: Risk Factors, Clinical and Radiological Findings in Perinatal Stroke

  • Helene Larin, Sharon Stansfield, Carole Dennis, Nancy Rader, Judith Pena-Shaff: Effect of Robotic Self-initiated Mobility Experience on Cognition in Pre-Crawling Infants

 

12:15 - 13:30 Lunch with Round table discussion: “Quality of Life – the Main Aim of Rehabilitation”

Conducting by: Leanid Shalkevich

Participants: Children and Adolescents with Special Needs, Parents, Medical Professionals, Educational Teachers, Psychologists, Care Givers and others

  • Ljerka Cvitanović-Šojat, Danijela Gavrić, Dubravka Dosen, Ružica Dulić, Blanka Kosanović: Unique Expertise System for Children with Handicaps, Developmental Disabilities, Rare and Chronic Diseases in Croatia

  • Marija Radonić, Ivanka Stričević: How Much do we Read to our Children

  • Nensi Rogar, Nika Rogar, Alenka Surla, Željka Surla, Mihovil Španja, Taisiya Serganova, Elena Serganova: Our Life Experiences

 

13:00 - 13:30 Break

13:30 - 14:30 Free Papers

Chair: Alexey Kholin

  • Magdalena Chroscińska-Krawczyk, Ewa Zienkiewicz, Krystyna Mitosek-Szewczyk, Dariusz Boruczkowski: Mesenchymal Stem Cells in Neurology- First Polish Experience

  • Raisa Bembeeva, Kirill Kirgizov, Elvira Volkova, Elena Skorobogatova, Sergey Piliya, Andrey Bologov, Nikolay Zavadenko: Autologous Hematopoietic Stem Cell Transplantation in Paediatric Multiple Sclerosis

  • Leanid Shalkevich, Olga Aleynikova, Daria Drohaitseva, Yanina Isaykina, Alexandr Yakovlev, Larisa Gushchina: Stem Cell Therapy for Cerebral Palsy - From Evidence-based Position

 

14:30 - 15:00 Break

15:00 – 17:30 PLENARY SESSION - Autism, ADHD, Developmental Neurology Nutritional Disorders …

Chair: Mohamed Khaled Elmenabbawy

  • Igor Goikhman, Nathanel Zelnik: Autism Spectrum Disorder - Genetic and Epigenetic Factors

  • Veronica Deysi Genoveva Colombo, Antonella Coduti, Maria Teresa Bonatti, Daniela Baldi: Metabolic disorders in severe cases of Autism Spectrum Disorder in European and South American Families

  • Nagwa Meguid, Mona Anwar, Consatnat Eman Sultan, Adel Hashish: Dietary Adequacy of Egyptian Children with Autism Spectrum Disorder Compared to Healthy Developing Children

  • Aikaterini Monti: Vitamins and Minerals: Do they Play Important Role in Epilepsy Triggering and Treatment?

 

20:00 Farewell Dinner with lively Dizzel music


Saturday, 22 October 2016

 


08:00 – 09:00 SESSION: Services for People with Cerebral Palsy

Chair: Desanka Grubić-Jakupčević

  • Kazuo Kodama: How we Support the Severely Neurologically Damaged Children in Japan

  • Tatjana Dolenc Veličković: School for Parents in “Holiday” Camp

 

09:00 – 10:30 PLENARY SESSION – Epilepsy

Chair: Stanislav Yevtushenko

  • Kees Braun: Epilepsy Surgery in Children - Indications and Outcome

  • Armend Vuçitërna, R. Bejiqi, M. Azemi, R. Retkoceri, N. Zeka, A. Gerguri, V. Nimani, F. Aliu, Agron Sadiku: Febrile Seizures Risk Factors and their Role on Recidivism - Our Clinical Experience

  • Biserka Rešić, Radenka Kuzmanić Šamija, Maja Tomasović, Ivana Jelovina, Edina Karabeg: West Syndrome - Aetiology and Treatment

 

10:45 – 12:30 TWO PARALLEL SESSIONS

PARALLEL SESSION – A

Chair: Janja Drobež

  • Mohamed Khaled Elmenabbawy, Suzette Helal, Safaa Zaki, Mona Sallam, Omayma Said, Laila Aboismaiel, Mahitab Abdelmoneim: Role of Balanced Diet on Epileptic Children

  • Nuša Piber: The Musical Ear: A Starting Point for the Advancement of Children with Cerebral Palsy and Autism

  • Alexey Kholin, Elena Il`ina, Nikolay Zavadenko: Epilepsy in Patients with Down Syndrome

 

PARALLEL SESSION – B

Chair: Natalia Victorovna Skripchenko

  • Vladimir Karlov: Clinical Efficacy and Safety of Eslicarbazepine Acetate (ESL) in Monotherapy Regimen and as an Add-on Therapy in Focal Epilepsy

  • Miliausha Iarmukhametova: Experience of the Perampanel Use in Adolescents with Symptomatic Epilepsy

  • Ali Fatemi: Translational Research and Therapies in Adrenoleukodystrophy

  • Natalia Marueva, Natalia Shnayder, Andrei Shulmin, Yuri Shirshov, Galina Goltvanits, Elena Leontieva, Tatyana Kulinich: Epidemiology of Symptomatic Epilepsy in Children in Zabaikalsky Krai

 

12:30 - 13:00 Break

13:00 – 14:00 TWO PARALLEL SESSIONS

PARALLEL SESSION – A

Chair: Biserka Rešić

  • Alexey Kholin, Elena Il`ina, Ilya Kanivets, Nikolay Zavadenko: Channelopathies in Children with Markand-Blume-Ohtahara Syndrome

  • Stanislav Yevtushenko, Oleg Yevtushenko, Igor Yevtushenko: Intrathecal Immunoglobulin G Synthesis and Blood-Brain Barrier Permeability State in the Genesis of Resistant Forms of Epilepsy in Children

  • Ali Fatemi: Exome Sequencing in Paediatric Neurological Disorder

  • Hossein Karimi: Can we be Hopeful to Treat Cerebral Palsy Children?

 

PARALLEL SESSION – B

Chair: Cyrine Jeridi

  • Beata Kasprowicz, Jerzy Harasymczuk, Paweł Kroll: Neurogenic Bladder in Infants and Children with Myelomeningocele

  • Bo Young Hong: Factors Influencing the Gross Motor Outcome of Intensive Therapy in Children with Cerebral Palsy and Developmental Delay

  • Natalia Marueva, Natalia Shnayder, Andrei Shulmin, Yuri Shirshov, Galina Goltvanits, Elena Leontieva, Tatyana Kulinich: Epidemiology of Symptomatic Epilepsy in Children in Zabaikalsky Krai

  • Sasan Saket: The Youngest – 27 mo – Patient with MS in Iran

 

14:00 - 14:15 Break

14:15 – 15:30 PLENARY SESSION – White Matter Disorders, Infections, and Parenthood

Chair: Nikolay Zavadenko

  • Raisa Bembeeva, Elvira Volkova, Andrey Bologov, Nikolay Zavadenko, Sergey Pilia, Anastasia Bembeeva: Neuromyelitis Optica in Children - Clinical Features and Treatment Efficacy

  • Natalia Victorovna Skripchenko, Elena Skripchenko, Galina Ivanova, Elena Murina, Marina Ivanova, Evgeny Gorelik, Anna Syrovtseva, Olga Goleva: The Role of Herpes Viruses in Brain Damage

  • Natalia Victorovna Skripchenko, Galina Ivanova, Elena Skripchenko, Marina Ivanova, Evgeniy Gorelik: Congenital and Acquired Encephalitis in Children of Early Age

 

15:30 – 16.00 SPECIAL SESSION

Chair: Milivoj Veličković Perat

  • Lee Wachtel: Special Children Becoming Special Adults - Issues for Optimal Adult Living

 

 

16:00 CLOSING REMARKS and FAREWELL



 
Under the Auspices of
   

Bronze sponzor

  Bronze sponzor
 
Bronze sponzor